Większość z nas słyszała o inteligentnych rozwiązaniach dla domu. Czujniki ruchu, ciepła, zamkniętych okien czy drzwi to podstawowe rozwiązania wchodzące w zakres smart home. Tymczasem nawet mieszkając w bloku możemy z nich korzystać. Z zyskiem nie tylko dla naszego portfela ale zdrowia i środowiska.
Wzrost świadomości ekologicznej, a przede wszystkim dbałość o zdrowie rodziny powoduje, że w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się sięgnąć po smart rozwiązania w swoich mieszkaniach. Inteligentne mieszkania to także komfort oraz wygoda. Czujniki wyręczają nas bowiem z wielu czynności, dzięki czemu nasze życie staje się bardziej smart.
Już od rana inteligentne rozwiązania pomagają w codziennych obowiązkach. O określonej godzinie mogą podnosić rolety w godzinach porannych, włączać klimatyzację, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy określoną wartość lub też włączać ogrzewanie w przypadku chłodniejszych dni.
Kiedy zaś wstajemy bardzo wcześnie za pomocą odpowiednich czujników uruchomione zostanie światło. Ale nie ostre i powodujące mrużenie oczu. Delikatne dostosowane do pory budzenia, które z czasem możemy zintensyfikować.
Możliwości inteligentnego mieszkania w bloku są właściwie nieograniczone. Czujniki dbają o nasze zdrowie na przykład włączając nawilżanie w systemie wentylacji by powietrze nie było zbyt suche i zwiększając wentylację w łazience gdy wilgoci będzie zbyt dużo.
Zadbają także o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, np. poprzez automatyczne zamknięcie rolety, gdy w nocy temperatura na zewnątrz spadnie. Tym samy mieszkanie przestanie się wychładzać, a my wydamy mniej na ogrzewanie. Co więcej w zimie czujnik wiatru sam zamknie rolety z tej strony, z której wieje zimny wiatr.
Gdy w nocy wstaniemy do dziecka, czy toalety czujnik ruchu zapali światło. Ten sam czujnik ostrzeże Cię przed złodziejem i automatycznie włączy lampę przed domem. Czujnik światła można zaś ustawić tak, by w poszczególnych pomieszczeniach było zawsze tak samo jasno.
W zależności od potrzeb, kiedy czytasz książkę czy gotujesz, światło będzie intensywniejsze, w innych przypadkach łagodniejsze i słabsze.
Dzięki czujnikom okien i drzwi gdy nie ma Cię w domu zostaniesz powiadomiony przez alert (aplikację w telefonie), że okno lub drzwi są otwarte. Te czujniki dostosują także światła, tak by po Twoim powrocie włączały się automatycznie. W przypadku włamania włączą alarm, a gdy otworzysz okno wyłączą ogrzewanie i klimatyzację by zmniejszyć straty energii.
Warto podkreślić, że choć ilość czujników może być naprawdę spora, to sterujemy nimi stosunkowo łatwo choćby za pomocą aplikacji w telefonie. To takie nasze centrum dowodzenia – czyli mózg mieszkania, który powiadomi nas o wszystkich ewentualnych problemach (także pustej lodówce) stosownym alertem.
W samym mieszkaniu zaś mamy zazwyczaj przenośny przełącznik sterujący wieloma urządzeniami, który możemy zostawiać w dowolnym miejscu.
Mniejsze zużycie energii to także nasz wpływ na zmniejszenie efektu cieplarnianego, który jest tak niebezpieczny dla naszej planet. Dzięki inteligentnemu mieszkaniu jesteśmy więc nie tylko bardziej smart ale i eko. Automatyka systemów inteligentnych w znacznym stopniu
ułatwia rozsądne wykorzystywanie energii czy ciepła w domu. Na przykład dzięki smart rozwiązaniu takim jak Fortum Monitoring Media, mamy możliwość śledzenia zużycia mediów (energia i woda), a zdobyta w ten sposób wiedza, przyczynia się do zmiany naszych nawyków, co w rezultacie prowadzi do oszczędności. Ponadto zarządca budynku, w którym mieszkamy także dysponuje narzędziami ku temu by wpływać pozytywnie na nasze oszczędności oraz środowisko. Korzystając z usługi Fortum Optimum w oparciu o precyzyjne dane o zmienności lokalnej pogody oraz pomiar temperatury w budynku może zmieniać
parametry ogrzewania, dostosowując je do aktualnych potrzeb. W ten sposób opłaty zmaleją, gdyż zapłacimy tylko za realnie wykorzystane ciepło.
Pamiętajmy więc, ze korzystając z rozwiązań smart oraz programując czujniki do naszych potrzeb nie używamy w nadmiarze oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji. Żyjemy ponadto bezpieczniej i zdrowiej. Zmniejszając ślad węglowy przyczyniamy się zaś do walki ze smogiem, który ma nie tylko zgubny wpływ na naszą planetę ale także na zdrowie nas i naszych bliskich.