Uruchamianie urządzeń niezaładowanych do końca powoduje zwiększenie zużycia wody, dlatego pamiętajmy, by pralkę i zmywarkę ładować do pełna i włączać programy oszczędzające zużycie wody.
Duże oszczędności wody i energii w łazience możemy uzyskać dzięki wyborowi baterii napowietrzających, toalety o niskim przepływie i wydajnych głowic prysznicowych. W razie potrzeby przemyślmy wymianę spłuczki w toalecie na nowszą, która zużywa mniej wody niż starszy model.
Godne polecenia są również baterie bezdotykowe, które montuje się zazwyczaj w hotelach i galeriach handlowych. Dzięki nim można zużyć nawet do 50–80% wody mniej niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych! Zużycie wody zmniejszają też perlatory, które można montować do baterii prysznicowych, umywalkowych i kuchennych. Perlator jest specjalną nakładką, która miesza wodę z pęcherzykami powietrza. Strumień wody z perlatora wygląda tak samo jak ze zwykłej baterii, różnica widoczna jest za to na rachunku za wodę, niższym niż w przypadku stosowania mniej ekologicznych baterii. Dbajmy również na bieżąco o uszczelnienie i naprawy cieknących spłuczek i baterii. Przez kapiący kran potrafi się marnować nawet 30 litrów wody dziennie!
Nigdy też nie myjmy śmieci, które są przeznaczone do segregacji, np. plastiku czy szkła przed wyrzuceniem do recyklingu. Posegregowane śmieci są myte w sortowni, więc nie marnujmy wody na mycie wstępne. Warto również sobie uświadomić fakt, że oszczędzanie energii elektrycznej ma wpływ na zmniejszenie zużycia wody. Elektrownie potrzebują tysięcy litrów wody do chłodzenia, więc im mniej energii wykorzystujemy, tym mniej zużywa się wody do jej wyprodukowania.
Co jeszcze możemy zrobić z korzyścią dla siebie, rodziny i planety? Opłacalną inwestycją jest montaż filtrów do wody, aby nie wydawać już więcej na butelkowaną wodę i pić wyłącznie wodę z kranu. Maluchom możemy nalewać pół szklanki wody do picia, bo nieczęsto wypijają całą naraz. Dzieci warto też od wczesnych lat angażować w planowanie domowego budżetu, omawianie kosztów zużycia wody i możliwości ograniczania jej strat. Poza tym nie tylko dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że 2 krople na sekundę cieknącej wody to 15 m3 straty na rok, a z tylko 2-milimetrowej strużki wody z cieknącej spłuczki zbierze się aż 219 m3 straty w ciągu roku.
Kontrolowanie zużycia i ograniczanie strat wody jest łatwiejsze, gdy mamy dostęp do odpowiednich informacji. Dlatego w comiesięcznym monitoringu rachunków i wskazań wodomierza warto korzystać z usługi Fortum Monitoring Media, która oferuje możliwość śledzenia zużycia mediów (ciepła i wody) na poziomie całego budynku i poszczególnych mieszkań. To dobry sposób na szacowanie rzeczywistych potrzeb zużycia wody na co dzień i w dni wolne od pracy i szkoły oraz zmniejszenie rachunków (m.in. dzięki alertom przekroczenia zakładanego zużycia), jak również aktywne wsparcie ochrony klimatu.
I jeszcze jedno: zakręcajmy główny zawór wody przed wyjazdem na weekend i urlop – na wszelki wypadek, aby uniknąć zalania i zniszczenia domu w przypadku pęknięcia rury czy choćby wycieku wody z uszkodzonej spłuczki i nieszczelnej baterii. A gdy o tym zapomnimy, na szczęście otrzymamy alert przecieku z Fortum Monitoring Media!