Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych i niezbędny element naszego codziennego funkcjonowania. Jej nadmierne wykorzystanie słono nas kosztuje, i nie chodzi tylko o względy finansowe. Każda kropla wody wymaga energii do jej oczyszczenia, a następnie dostarczenia do naszych mieszkań. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by optymalizować zużycie tego zasobu we własnym „M”. Warto! Dbamy w ten sposób o planetę, ale i o własny portfel.
Zmiany klimatyczne, rozrastająca się populacja oraz znaczne zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że zasoby wodne stają się coraz bardziej narażone na niedobór i degradację. Dostęp do wody stopniowo staje się ograniczony. Mimo że Europa uważana jest za region bogaty w zasoby wodne, sytuacja wcale nie jest tu idealna. W niektórych regionach kontynentu występują problemy z niedoborem wody, zwłaszcza w okresach suszy. Co więcej, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.
Niemniej ten problem nie jest jedyną kwestią do rozwiązania. Szacuje się, że do roku 2050 światowe zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 20–25%. Tym bardziej więc podejmowanie działań w celu ochrony zasobów wodnych – zarówno przez poszczególne kraje, jak i na szczeblu europejskim, ich racjonalnego wykorzystywania oraz walki z zanieczyszczeniem, staje się koniecznością. Ale działania w skali globalnej to tylko część zadania, jakie stoi przed współczesnym społeczeństwem. Niezwykle ważne jest też promowanie efektywności racjonalnego gospodarowania wodą w domach i mieszkaniach oraz podejmowanie przez każdego z nas konkretnych kroków w celu świadomego zarządzania tym zasobem w naszej codzienności.
Na szczęście każdy z nas na co dzień może zrobić sporo, by ograniczyć zużycie wody:
Jeśli chcemy dbać o racjonalne wykorzystanie wody, to szczególną uwagę musimy zwrócić na cieknące krany. Przyczyna tego problemu może leżeć w zużytej uszczelce, uszkodzonej głowicy czy niedokręconej nakrętki przy pierścieniu. Należy je na bieżąco naprawiać i pilnować dokładnego ich zamykania po użyciu. To naprawdę istotne. Cieknące krany mogą skutkować zmarnowaniem nawet 10 tysięcy litrów wody rocznie!
Ważne jest zidentyfikowanie wszelkich miejsc, w których dochodzi do takiego „uciekania” wody. Warto wspomnieć, że cennym narzędziem okazują się w tym kontekście inteligentne systemy, coraz powszechniej instalowane w budynkach wielolokalowych. Odpowiedni alert przecieku, informujący o stałym poborze wody, może pomóc zidentyfikować takie miejsca i szybko podjąć odpowiednie działania.
Co więcej, takie innowacyjne systemy mogą monitorować nie tylko zużycie wody, ale i ciepła. Na bieżąco zbierają z lokali i części wspólnych informacje, które następnie trafiają do systemu monitoringu. Dzięki temu możliwe jest śledzenie zużycia mediów zarówno na poziomie całego budynku, jak i pojedynczych mieszkań. Lokatorzy mogą ponadto korzystać z dedykowanej aplikacji, która umożliwia kontrolowanie zużycia mediów oraz – gdy dochodzi do nietypowych sytuacji – przekazuje wspomniane alerty. Wszystko to okazuje się konkretnym wsparciem w optymalizowaniu zużycia wody.
Racjonalne korzystanie z wody w mieszkaniu jest ważnym krokiem w kierunku dbania o środowisko, oszczędzania zasobów naturalnych oraz odczuwalnego obniżania comiesięcznych kosztów. Klucz w tym procesie stanowi połączenie mądrych nawyków, prostych patentów i nowoczesnych technologii. Dzięki połączeniu tych strategii oraz świadomości konieczności oszczędnego gospodarowania wodą, każdy z nas może wnieść istotny wkład w zieloną transformację.