Jak obniżyć temperaturę w mieście, a jednocześnie zadbać o to, by nasze mieszkanie było eko? Rozwiązaniem mogą być ogródki fasadowe. Z powodzeniem funkcjonują one na zachodzie Europy. Urząd Miasta w Rotterdamie wręcz zachęca mieszkańców do działania publikując na swojej stronie specjalne filmy instruktażowe. W ślady wielu belgijskich, francuskich, austriackich, niemieckich czy niderlandzkich miast chce iść między innymi Poznań.
W Rotterdamie każdy, kto chce założyć ogród fasadowy może aplikować o miejską dotację na ten cel. Zdaniem przedstawicieli miast gdzie tego typu ogrody powstają, stworzenie dodatkowej przestrzeni dla zieleni miejskiej sprawia, że miasto jest bardziej odporne na zmiany klimatu: na powodzie, ale i na upały. Przestrzeń mieszkalna staje się o wiele bardziej przyjazna nie tylko dla ludzi, ale i dla owadów czy ptaków.
Teraz pomysł ogrodów fasadowych chcą rozpropagować samorządowcy ze stolicy Wielkopolski. Miasto już od lat realizuje wielkie programy rewitalizacyjne przestrzeń w centrum miasta. Ich integralną częścią jest zwiększanie miejsca dla zieleni. W efekcie mieszkania w centrum Poznania i przestrzeń wokół nich ma zyskać nie tylko na estetyce, ale i być przyjazna dla środowiska.
Elementem rewitalizacji mogą być właśnie ogrody fasadowe o które apeluje Rada Starego Miasta w Poznaniu. Samorządowcy chcieliby aby prezydent Jacek Jaśkowiak umożliwił odbruk pasa drogowego pod zakładanie ścian zieleni przez właścicieli nieruchomości.
We wspomnianym Rotterdamie, nie potrzebna na to specjalnych pozwoleń (najczęściej chodzi o rozebranie kawałka chodnika aby stworzyć tam swój ogród). Władze miasta proszą jedynie w takim przypadku, by nie usuwać więcej niż 1,5 płytki od ściany domu i żeby szerokość chodnika po przeróbkach wynosiła przynajmniej 180 cm. Ponadto nie można też stawiać ogrodzenia wzdłuż nasadzeń.
Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu elewacyjnego. Nie powinno sadzić się roślin, które wyrastają na duże krzewy lub drzewa. Korzenie tych roślin również stają się bardzo duże i mogą powodować problemy z rurami. Natomiast wskazane są pnące rośliny takie jak malwa czy słonecznik, żeby ulica stała się piękniejsza.
Zdaniem poznańskich radnych aby ogrody stały się popularne kluczowa kwestią jest zmotywowanie zarówno właścicieli budynków jak i samych mieszkańców do współpracy. Należałoby podobnie jak to ma miejsce w innych miastach wypracować kilka prostych zasad tworzenia takich przestrzeni i ich pielęgnacji.
W stolicy Wielkopolski do tworzenia zielonych przestrzeni mieszkańców mają motywować także konkursy takie jak „Zielony Poznań” (jego organizatorem jest Prezydent Miasta Poznania). Konkurs jest skierowany do wszystkich mieszkańców, pielęgnujących swoje ogrody, balkony czy okna, które zielonymi aranżacjami upiększają ulice stolicy Wielkopolski. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy.
Warto na koniec pamiętać, że dbać o przyrodę można w różny sposób. Z jednej strony warto tworzyć zielone przestrzenie wokoło naszych mieszkań, z drugiej należy pamiętać o oszczędzaniu energii którą zużywamy. W ten sposób także ratujemy planetę. Ciekawą akcją w tym obszarze jest program www.1000000drzew.pl. Zachęca on do instalacji na licznikach w budynku elektronicznego opomiarowania. Przesyła ono na serwer dane na temat zużycia mediów przeliczając je jednocześnie na ilość uratowanych drzew. A wszystko dzięki oszczędności energii w mieszkaniach.
Warto więc żyć ekologicznie w naszym mieszkaniu, ale i dbać o przestrzeń wokół nas.