Remont mieszkania to zwykle spore przedsięwzięcie, nie tylko finansowe. Aby przyniosło oczekiwane efekty, potrzeba odpowiedniego planowania, dopracowanej logistyki, kompetentnych wykonawców i przemyślanego wyboru materiałów czy mebli. Decydując się na modernizację własnego „M”, warto zwrócić uwagę nie tylko na podniesienie jego standardu i na względy estetyczne, ale też wykorzystać ją jako okazję do inwestycji w codzienny komfort, ochronę środowiska i obniżenie kosztów eksploatacji. Przedstawiamy kilka wskazówek co zrobić, by wyremontowane mieszkanie było zdrowsze, tańsze w użytkowaniu i bardziej eko.
Remont to doskonała sposobność do tego, by zastosować pewne rozwiązania minimalizujące straty ciepła. Zwiększanie izolacji termicznej domów i mieszkań to dziś nie tylko trend związany z rosnącą w społeczeństwie świadomością ekologiczną, ale i podążanie za aktualnymi, podyktowanymi prawem normami.
Jeśli planujesz wymianę okien, zwróć uwagę na najnowsze standardy określone dla takich produktów – a są to normy, które do niedawna były przypisane typowo oknom energooszczędnym. Kryteria te spełniają okna trzyszybowe, w których trzy tafle szkła oddzielone są od siebie na określoną odległość ramkami dystansowymi, a poszczególne komory wypełnione gazem szlachetnym o właściwościach termoizolacyjnych. Do tego szyby pokryte są niskoemisyjnymi powłokami. Ponieważ do sporych strat ciepła w mieszkaniu zwykle dochodzi właśnie przez okna, to te nowoczesne i energooszczędne są rozwiązaniem, które może znacząco przełożyć się na komfort cieplny w mieszkaniu, a przy tym pozwoli obniżyć koszty rachunków. Wartością dodaną jest fakt, że zyskujemy dzięki nim również większą ciszę w mieszkaniu i podnosimy jego wartość.
Dbając o minimalizację strat ciepła, przy okazji remontu warto skupić się również na uszczelnieniu wszelkich szpar i szczelin, zwłaszcza wokół drzwi, okien, rur czy instalacji. Zwykle stosuje się w tym celu silikon, pianki lub specjalne taśmy. Jeśli planujesz wymianę drzwi wejściowych do mieszkania, zwróć uwagę, by miały ciepłe wypełnienie skrzydła oraz skuteczny system uszczelnienia. To pozwoli zabezpieczyć się nie tylko przed stratami ciepła, ale i hałasem.
Remontując mieszkanie, pomyśl co możesz przy tej okazji zrobić, by zapewnić sobie i pozostałym domownikom odpowiedniej jakości powietrze. Przy okazji modernizacji wnętrz warto rozważyć wymianę kratek wentylacyjnych na nowe lub przynajmniej dobrze wyczyścić te stare i sprawdzić ciągi. Efektywna wentylacja jest niezwykle ważna ze względów zdrowotnych. Przy wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu szczególnie ważne jest to, by okna były wyposażone w efektywne nawiewniki zapewniające stały dopływ świeżego powietrza.
Idea zrównoważonego rozwoju coraz silniej przenika również do branży związanej z wykończeniem wnętrz. Przy wyborze materiałów, jakie zostaną wykorzystane przy remoncie – takich jak farby czy kleje – warto zwrócić uwagę, by były one naturalne i wolne od toksycznych substancji. Unikaj szkodliwych rozpuszczalników. Przy zakupie farb warto szukać specjalnych oznaczeń i certyfikatów. Przykładem jest europejski certyfikat „EU Ecolabel”, który wskazuje, że dany produkt jest ekologiczny, pozbawiony szkodliwych dla zdrowia toksyn i bezpieczny dla środowiska.
Podobnie rzecz ma się z tapetami, panelami, meblami czy kaflami. Szukaj takich elementów aranżacji wnętrz, które mają najniższą zawartość szkodliwych dla zdrowia i środowiska lotnych związków organicznych (LZO). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zgodnych z „zielonymi” standardami rozwiązań, wykorzystywanych przy remoncie, jak płyty gipsowo-kartonowe bez szkodliwych dodatków czy materiały izolacyjne ze zminimalizowanym wpływem na środowisko (np. wełna celulozowa). Coraz popularniejsze są ekologiczne tapety z bawełny lub celulozy. Pamiętaj, że im bardziej naturalne materiały wykończeniowe i meble, tym lepiej. Warto wziąć pod uwagę tworzywa takie jak drewno, bambus, kamień, beton o niskim śladzie węglowym czy materiały z recyklingu.
Remont mieszkania nierzadko łączy się z wymianą sprzętów, między innymi AGD. Przy ich zakupie zwróć uwagę na oznaczenia dotyczące klasy energetycznej. Aktualna, siedmiostopniowa skala to litery od A do G, przy czym ta pierwsza oznacza sprzęty najbardziej energooszczędne. Pamiętaj też, że żarówki LED pochłaniają znacznie mniej prądu niż te tradycyjne, więc przy modernizacji warto zainwestować w nowoczesne, trwałe oświetlenie.
Świetnym rozwiązaniem, często stosowanym przy unowocześnianiu mieszkania, są systemy smart home, które optymalizują zużycie energii, dostosowując je do realnych, bieżących potrzeb i przynoszą komfort użytkowania. Prooszczędnościowym i wartym rozważenia pomysłem jest też zaopatrzenie się w inteligentne termostaty.
Uwzględnienie w planach remontowych kwestii zrównoważonego rozwoju to konkretny wkład we własne zdrowie, codzienny komfort, dobro środowiska, budowanie korzystnego mikroklimatu w mieszkaniu, a przy tym także podniesienie wartości i atrakcyjności samej nieruchomości.