Obowiązkiem każdej gminy w kraju jest informowanie i edukowanie mieszkańców na temat właściwego postępowania ze śmieciami, a szczególnie o ich segregacji. To również w gminie ustala się opłaty za odbiór i wywóz śmieci. Coraz częściej podstawą do rozliczeń są wskazania wodomierza, co może sprzyjać lepszej segregacji odpadów komunalnych.
Odpady komunalne (bytowe) to po prostu śmieci, które:
Za zbieranie odpadów komunalnych oraz utrzymanie czystości i porządku w gminach odpowiada gmina lub związek międzygminny. Szczegółowe zasady odbioru od mieszkańców odpadów komunalnych regulują odpowiednie uchwały rady gminy.
Właściciele i współwłaściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści oraz zarządcy nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W budynku wielolokalowym, w którym lokale stanowią odrębną własność, deklarację za wywóz śmieci za właścicieli lokali składa zarząd wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej.
Przepisy znowelizowanej w 2012 roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie pozwalają na uzależnienie wysokości opłaty za odpady komunalne od ilości zebranych śmieci. Zgodnie z założeniami tej ustawy właścicielami odpadów stają się gminy i to gminy właśnie mogą samodzielnie ustalać stawki za wywóz śmieci. Stawki nie uwzględniają realnej ilości wyprodukowanych odpadów, ale na przykład ilość zużytej wody lub liczbę mieszkańców w lokalu.
Tak jest właśnie w Poznaniu, gdzie opłatę za śmieci ustala się zgodnie z liczbą mieszkańców danego lokalu. We Wrocławiu opłaty za wywóz śmieci nalicza się w odniesieniu do metrażu nieruchomości przypadającej na każdego z jej mieszkańców. Inne stawki dotyczą mieszkańców domów jednorodzinnych, a inne bloków.
W Warszawie od kwietnia 2021 r. obowiązywała nowa stawka opłat za śmieci od ilości zużytej wody w wysokości 12,73 zł za metr sześcienny. Podstawą do obliczenia opłaty były dane o zużyciu wody za 6 kolejnych miesięcy, wybranych z ostatnich 12 miesięcy.
Tę metodę wyliczeń od stycznia 2022 roku ma zastąpić nowa stawka uwzględniająca metraż nieruchomości. Za domek letniskowy lub inną nieruchomość o przeznaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym mieszkańcy Warszawy mieliby płacić zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok. Stanie się tak, jeśli nowa uchwała nie zostanie zakwestionowana przez wojewodę.
Rozliczenie odbioru śmieci na podstawie zużycia wody odbywa się na podstawie odczytów z głównego wodomierza. Jeżeli w nieruchomości nie ma wodomierza, podstawą obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami jest ryczałt wynoszący 4 metry sześcienne od osoby zamieszkującej daną nieruchomość. W przypadku nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej wskazania dodatkowego licznika nie są brane pod uwagę przy obliczaniu opłat za zużycie wody wodociągowej.
Warto monitorować zużycie wody, bo może się to przełożyć na konkretne korzyści finansowe oraz plusy dla środowiska. Comiesięczny monitoring zużycia wody ułatwia zarządcom i lokatorom budynków usługa Fortum Monitoring Media, dzięki której można śledzić także zużycie ciepła (w całym budynku i poszczególnych mieszkaniach). Pomocą dla zarządcy nieruchomości może być również usługa Fortum Monitoring Plus, pozwalająca na szybkie i efektywne rozdzielanie kosztów ciepła zużytego na podgrzanie wody i centralne ogrzewanie. Dzięki usłudze Rozliczenia Indywidualne natomiast mieszkańcy otrzymują przejrzysty i regularny sposób prezentacji danych rozliczeniowych. Udostępnianie informacji o rozliczeniu kosztów ciepła dla lokali odbywa się tu w formie elektronicznej lub papierowej.
Zobacz też: Jak oszczędzać wodę? Poradnik dla każdego