Gdy temperatura za oknem spada, uruchomienie ogrzewania staje się niezbędne, aby utrzymać stabilny komfort cieplny w domu. Każdy budynek, czy to dom jednorodzinny czy blok mieszkalny, musi posiadać odpowiedni system ogrzewania, który dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest centralne ogrzewanie.
Czego dowiesz się z artykułu:
Zobacz też: Jak dbać o ekonomiczne ocieplenie w zimie?
Pierwsze systemy przypominające współczesną instalację c.o. zostały odkryte w ruinach rzymskich domostw z II wieku naszej ery. Ówczesne domy były zaopatrzone w system rurek, wbudowanych w ściany oraz podłogę, które czerpały gorące powietrze z paleniska i rozprowadzały ciepło.
Dzisiaj centralne ogrzewanie to powszechnie stosowany, komfortowy i nowoczesny system grzewczy, który dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu, gdzie poprowadzona jest instalacja.
Na centralne ogrzewanie składają się trzy procesy: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja i rozprowadzanie energii do pomieszczeń. W ten sposób powstaje obieg grzewczy, który gwarantuje równomierne przekazanie ciepła do wnętrza budynku.
Źródło ciepła podgrzewa nośnik ciepła, czyli w przypadku ogrzewania centralnego – wodę.Następnie podgrzana woda jest rozprowadzana przez podwójny układ rur do ogrzewanych pomieszczeń. Jedna z nich doprowadza gorącą wodę do grzejnika lub ogrzewania podłogowego. Druga odprowadza schłodzoną wodę z powrotem do źródła ciepła. Gdy grzejniki ogrzewają się gorącą wodą, oddają ciepło w danym pomieszczeniu. Powietrze łatwo nagrzewa się, a po ogrzaniu wznosi się do sufitu. Później ulega schłodzeniu i opada w kierunku podłogi. W ten sposób krąży ciepłe powietrze, które zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
Instalacja c.o. to jedna z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych metod ogrzewania budynku. Wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy oraz właściciele prywatnych domów jednorodzinnych cenią w niej bezpieczeństwo i wygodę. Dlatego podczas planowania budowy lub modernizacji domu warto rozważyć przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Należy pamiętać o wyborze sprawdzonego dostawcy ciepła – Fortum to niezawodny lider w obszarze czystej energii, który cieszy się zaufaniem Polaków od 2003 roku.
Instalacja centralnego ogrzewania często łączy dwie funkcje – dystrybucję wody do ogrzewania budynku oraz produkcję ciepłej wody użytkowej, czyli tzw. ciepło sieciowe.
Nowoczesny system ogrzewania i automatyczne sterowanie ciepłem pozwalają zwiększyć nie tylko komfort cieplny mieszkańców, ale także obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki regulowaniu temperatury w domu za pomocą sterownika lub termostatu i indywidualnemu dopasowaniu poziomu ogrzewania do potrzeb domowników. Taka automatyka jest też znacznie wygodniejsza niż ręczne ustawianie poszczególnych parametrów urządzenia grzewczego.Nowoczesny system ogrzewania i automatyczne sterowanie ciepłem pozwalają zwiększyć nie tylko komfort cieplny mieszkańców, ale także obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki regulowaniu temperatury w domu za pomocą sterownika lub termostatu i indywidualnemu dopasowaniu poziomu ogrzewania do potrzeb domowników. Taka automatyka jest też znacznie wygodniejsza niż ręczne ustawianie poszczególnych parametrów urządzenia grzewczego.Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala nie tylko na monitorowanie temperatury zewnętrznej, ale również na rejestrowanie temperatury wewnątrz budynku i automatyczne regulowanie ogrzewania w mieszkaniach. Tak inteligentny system posiada usługa Fortum Optimum, która uwzględnia aż 11 parametrów do regulacji ogrzewania. To o 10 parametrów więcej niż w przypadku standardowej automatyki pogodowej! Dzięki wykorzystaniu większej ilości parametrów Fortum Optimum zapewnia stabilny komfort cieplny mieszkańcom lub użytkownikom budynku, optymalne zużycie ciepła, a co za tym idzie mniejsze rachunki za energię. Kolejnym atutem inteligentnego systemu grzewczego jest to, że ogrzewanie można włączyć w 100% zdalnie za pomocą telefonu lub tabletu np. podczas powrotu z wakacji. W jesienno-zimowe miesiące komfort cieplny mieszkańców zależy od zapotrzebowania mieszkania na ciepło, dlatego nowoczesne rozwiązania optymalizujące sterowanie ciepłem powinny być standardem w budynkach, które chcą być smart!