Postępujące zmiany klimatyczne, wzrost zanieczyszczeń, degradacja środowiska i wyczerpywanie zasobów naturalnych stały się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Stoją przed nimy nie tylko całe państwa czy instytucje, ale i każdy z nas. To nasze codzienne wybory mogą albo napędzić te negatywne zjawiska, albo też przyczynić się do ich niwelowania. Co zrobić, by wybrać tę drugą drogę?
Czego dowiesz się z artykułu:
Zobacz też: Jak stworzyć energooszczędny dom, czyli podróż w kierunku komfortu, zdrowia i oszczędności
Wiele osób myśli, że ich codzienne nawyki czy decyzje nie mają wielkiego znaczenia w skali całego świata. Jednak kropla drąży skałę. Pomyślmy, co by było, gdyby każdy z nas wybierał bardziej ekologiczne rozwiązania w zakresie zakupów, sprzątania, transportu, pielęgnacji oraz kształtowania przestrzeni domowej i tej wokół budynków. Bardziej zrównoważone życie – czyli takie zorientowane na troskę o planetę i energooszczędność – to opcja dostępna tu i teraz. Z pozoru może się wydawać, że ekologiczne działania są czasochłonne, drogie lub skomplikowane. Tymczasem jest wręcz odwrotnie.
Oto przykłady zachowań, które mogą pomóc stać się bardziej eko na co dzień:
Wdrożenie choćby jednego z tych działań, to wyraz troski nie tylko o przyszłość planety, ale także o to, co tu i teraz.
Ponieważ za obciążenie środowiska w dużej mierze odpowiadają budynki, niwelowanie ich negatywnego wpływu jest czymś, za co jesteśmy odpowiedzialni zarówno indywidualnie, jak i jako społeczność. Poprawa stanu istniejących budynków i troska o teren wokół nich są ważnymi elementami walki ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska.
Trzeba podkreślić, że niewłaściwy stan budynków to nie tylko kwestia szkodliwego działania na środowisko, ale i sprawa naszego zdrowia. Choroby takie jak astma, alergie, a także podatność na infekcje czy nowotwory, często wynikają z warunków, w jakich mieszkamy: niedogrzania lub przegrzania, niewłaściwej wilgotności, złej jakości powietrza. Związek między stanem budynków a naszym zdrowiem został zresztą szeroko udowodniony naukowo. „Niezdrowe” budynki obciążają więc zarówno planetę, jak i nasze zdrowie oraz finanse publiczne.
W tym kontekście coraz więcej wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni decyduje się na zielone inwestycje. Możliwości działań, jakie mieszkańcy wraz z zarządcą mogą podjąć, by zwiększyć efektywność energetyczną budynków i zniwelować ich negatywny wpływ na środowisko, jest wiele. Pierwsza to oczywiście modernizacja. Takie rozwiązanie wymaga pewnego nakładu finansowego, jednak przynosi wielowymiarowe korzyści. Istnieją różne programy wsparcia, w ramach których wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dofinansowanie. Banki proponują im też ekokredyty. Należy dobrze przemyśleć, co i w jakiej kolejności warto zmodernizować. Kolejna kluczowa kwestia to właśnie odpowiednia izolacja, która jest warunkiem optymalizacji zużycia energii oraz tego, by w zimie było ciepło, a latem chłodno. Warto rozważyć izolację przegród zewnętrznych czy wymianę stolarki. Wszyscy mieszkańcy powinni też zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację pomieszczeń. Następna możliwość to inwestycja w ekologiczne rozwiązania typu fotowoltaika, pompy ciepła czy kolektory słoneczne do podgrzewania wody. OZE wykorzystują darmową energię i sprzyja środowisku naturalnemu. Użytkownicy takich systemów zyskują komfort i oszczędności.
A co z otoczeniem budynku? Warto zadbać o to, by taki teren był jak najbardziej zielony. Posadzenie drzew i innych roślin to korzyści zdrowotne, klimatyczne i estetyczne. Można rozważyć założenie wspólnotowego ogrodu. Coraz większą popularnością cieszą się osiedlowe łąki kwietne. Wspólnoty mogą przygotować też ogrody deszczowe, czyli systemy zrównoważonego drenażu, które zbierają, a następnie wykorzystują deszczówkę. Z kolei zielone dachy stają się miejscem relaksu, a jednocześnie chronią przed nagrzewaniem budynku i filtrują powietrze. Warto postawić też na wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED zamiast tradycyjnego w częściach wspólnych w budynku i wokół niego.
Bardzo pomocne są także nowoczesne systemy optymalizujące zużycia energii, przynoszące oszczędności dla mieszkańców i wspierające pracę zarządców. Inteligentne budynki stają się budynkami zielonymi. Innowacyjne technologie kontrolują zużycie energii, sterują dostawami ciepła. Monitorują one szereg czynników, takich jak temperatura na zewnątrz, parametry wiatru, system wentylacji czy usytuowanie budynku względem stron świata. W wyniku takich analiz do grzejników dostarczana jest ilość ciepła zgodna z realnym zapotrzebowaniem, by zapewnić mieszkańcom komfort, a jednocześnie obniżenie kosztów energii.
Aby te wspólne ekologiczne działania związane z eksploatacją budynków wielolokalowych były skuteczne, należy uzupełnić je o praktyki wprowadzone indywidualnie w mieszkaniach. Przykłady? Zakręcanie kaloryferów, gdy wychodzimy z domu, wymiana żarówek i sprzętów RTV/AGD na energooszczędne, zainstalowanie nowoczesnego termostatu, ograniczenie użycia sztucznego światła, nieprzegrzewania mieszkania. Warto rozważyć system typu smart home, który integruje domowe urządzenia i sprzyja optymalizacji ich użytkowania.
Proekologiczne działania – zarówno te podejmowane przez społeczność, jak i indywidualnie – to konkretny wkład w promowanie i realizowanie idei zrównoważonego rozwoju dla planety, a jednocześnie w podnoszenie naszej jakości życia.