Zakup nowego domu lub mieszkania to spore wyzwanie, a jednocześnie poważna inwestycja finansowa. Kupujący biorą pod uwagę różne czynniki, takie jak cena, metraż, lokalizacja czy rozkład pomieszczeń, szukając tym samym optymalnego, dobranego do swoich potrzeb lokum. Warto pamiętać, że równie ważnymi kryteriami – mocno determinującymi codzienny komfort mieszkańców – są kwestie związane z wykorzystaniem zasobów naturalnych w nieruchomości i codzienną eksploatacją. Sprawdź, na co konkretnie warto zwrócić uwagę.
Jeśli sami budujemy dom, możemy go od podstaw zaplanować i zaprojektować, uwzględniając własne, ściśle określone preferencje. Jednak, gdy chodzi o zakup nieruchomości, która już powstała – niezależnie od tego, czy to mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, czy też z rynku wtórnego – pozostaje nam szukać takiej, która maksymalnie odpowie na nasze potrzeby. Podczas tych poszukiwań, na liście wytycznych warto uwzględnić poniższe aspekty dotyczące ekologii oraz praktycznych, prozdrowotnych i prooszczędnościowych rozwiązań.
Na początek zwróć uwagę na bryłę budynku – niektóre ich typy są bardziej energooszczędne niż inne. Najbardziej efektywne energetycznie są te zaprojektowane na bazie prostokąta lub kwadratu, bez sprzyjających utracie ciepła załamań czy wnęk. Ważna jest też kwestia usytuowania względem stron świata. W miarę możliwości dzienne pomieszczenia z dużymi oknami powinny być skierowane na stronę południową i zachodnią, dzięki czemu możliwe będzie optymalne wykorzystanie zysków z nasłonecznienia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Od strony północnej z kolei, okien powinno być mniej. Najlepiej, gdy znajdują się tam pomieszczenia gospodarcze. W ogóle sam dostęp światła dziennego jest bardzo ważnym kryterium. Nie tylko pozytywnie wpływa ono na nasze samopoczucie, ale też w wymierny sposób może obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie.
W kolejnym kroku przyjrzyj się powierzchni nieruchomości. Dobrze, by nie była to przestrzeń zbyt duża ani zbyt mała względem potrzeb domowników – wszyscy powinni móc w niej swobodnie funkcjonować, ale jednocześnie efektywnie ją wykorzystywać. Zwróć także uwagę na aranżację przestrzeni wokół budynku. Idealnie, gdy jest ona zielona, zagospodarowana z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Wartymi sprawdzenia kwestiami są również w jakiej technologii wzniesiono budynek, jakiej klasy są wykorzystane materiały, a także jakie nowoczesne rozwiązania zastosowano. Niektóre nieruchomości są wyposażone w systemy smart home, które w znaczący sposób optymalizują zużycie energii. Warto na nie postawić.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem dla komfortu mieszkańców jest sprawna i efektywna wentylacja. Jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Kluczowe znaczenie ma też odpowiednia izolacja budynku, zapewniająca komfort termiczny o każdej porze roku. Przymieszając się do zakupu nieruchomości, zwróć więc uwagę na to, w jaki sposób ogrzewany jest dom czy mieszkanie – i czy jest to rozwiązanie sprzyjające ochronie środowiska. Ważne też, by ogrzewanie było odpowiednio regulowane, co jest istotne dla komfortu termicznego. Dobrą opcją są inteligentne termostaty. Wszystko to ma duże znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej temperatury, wilgotność i jakości powietrza, a więc i dla zdrowia oraz samopoczucia domowników.
Pamiętaj, że sprzedający ma obowiązek udostępnienia świadectwa charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania. To dokument, w którym możesz znaleźć informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku (np. izolacyjności, zastosowanego źródła ciepła, udziału odnawialnych źródeł energii itp.).
Obecnie deweloperzy, mając świadomość oczekiwań konsumentów, zwracają coraz baczniejszą uwagę na kwestie związane właśnie z ekologią i optymalizowaniem wykorzystania mediów. Warto szukać nieruchomości posiadającej certyfikat wielokryterialny, który potwierdza wysoką efektywność energetyczną, jakość powietrza wewnętrznego, komfort akustyczny, odpowiednie zagospodarowanie wody, a także poszanowanie środowiska. Przykładami takich certyfikatów są BREEAM i ZIELONY DOM. Ten pierwszy jest metodą certyfikacji wskazującą, w jakim stopniu nieruchomość jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a jednocześnie, jak duży komfort zapewnia użytkownikom. Wyznacza standardy w projektowaniu zrównoważonego, ekologicznego budownictwa i stosowany jest przez inwestorów, deweloperów oraz najemców. Podobnie działa certyfikacja ZIELONY DOM. Służy promowaniu budowy domów i mieszkań zapewniających wysoką efektywność energetyczną, odpowiedzialne gospodarowanie wodą, wysoką jakość powietrza wewnątrz, ale też ekologiczne zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku.
To, w jakich warunkach przebywamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie. W praktyce większość czasu spędzamy we własnym domu lub mieszkaniu. Warto więc zadbać o to, by była to przestrzeń, która sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, ale i środowisku. By był to po prostu „zdrowy” dom, czyli nieruchomość cechująca się odpowiednią geometrią, energooszczędnością, poszanowaniem dla środowiska naturalnego, efektywną wentylacją i izolacją, a tym samym korzystnym mikroklimatem.