W dobie rosnących kosztów energii, postępujących zmian klimatycznych i konieczności ograniczenia zużycia paliw kopalnych, zapewnienie optymalnego zużycia prądu, ciepła i wody w budynkach jest sprawą kluczową. Te postulaty nie mogą pozostać w sferze teoretycznych rozważań. Możemy i powinniśmy podjąć konkretne kroki – zarówno indywidualnie, jak i w ramach wspólnot mieszkaniowych – wspierające zieloną transformację. Sprawdź co zrobić, by zmienić dom w zdrową i energooszczędną enklawę.
Z roku na rok zużywamy coraz więcej energii, obciążając tym samym środowisko i domowe budżety. Sposobów na oszczędności szukają nie tylko państwa, instytucje czy firmy, ale przede wszystkim indywidualni konsumenci. To nie tylko kwestia troski o własny portfel, ale i dokładanie własnej cegiełki do procesu łagodzenia zmian klimatycznych, ochrony środowiska i dbania o zasoby naturalne.
Korzyści jest jednak więcej, bo działania zmierzające do tego celu dodatkowo pozwalają nam poczuć komfort i pomagają tworzyć zdrowy mikroklimat we własnym domu. Gra zdecydowanie jest więc warta świeczki. Oto garść praktyczny wskazówek, jak postawić na energooszczędność i cieszyć się z efektów. Niektóre sposoby wymagają czasu i środków finansowych, inne są gotowe do zastosowania w każdym domu od zaraz.
Czego dowiesz się z artykułu:
Zobacz też: Jak stworzyć energooszczędny dom, czyli podróż w kierunku komfortu, zdrowia i oszczędności
Nie można mówić o skutecznej energooszczędności bez dobrej izolacji termicznej budynku, a zwłaszcza ścian i dachu. Termomodernizacja to zwykle spora inwestycja, ale z dużą stopu zwrotu. W praktyce bowiem dzięki niej zapotrzebowanie na energię w budynku można zredukować nawet o kilkadziesiąt procent. A to oznacza realne oszczędności. Warto więc sięgnąć po to rozwiązanie, zwłaszcza że istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego, m. in. dzięki programom typu „Czyste Powietrze” czy uldze termomodernizacyjnej. Oprócz tradycyjnego styropianu czy wełny, do ocieplenia budynku wykorzystuje się także bardziej ekologiczne materiały, takie jak włókna celulozowe czy drzewne albo kompozyty wapienno-konopne. Dobrze izolują, regulują poziom wilgoci, a do tego do ich produkcji zużywa się o wiele mniej energii.
Przyczyną strat ciepła mogą być także nieszczelne okna i drzwi. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na ich wymianę, warto zmienić choć uszczelki lub sięgnąć po produkty takie jak pianka czy taśma uszczelniająca. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest umieszczenie za kaloryferami ekranów zagrzejnikowych (srebrnych folii), które odbijają ciepło i jednocześnie izolują ścianę.
Warto skorzystać z rozwiązań, które podsuwają nam nowoczesne systemy i urządzenia. Wśród nich są te oparte na odnawialnych źródłach energii, których rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Zgodnie z raportem Urzędu Regulacji Energetyki w ubiegłym roku produkcja energii w mikroinstalacjach wzrosła w naszym kraju dwukrotnie. Fotowoltaika czy pompy ciepła to inwestycje, które mają wiele zalet. Warto rozważyć instalację tych systemów i dobrać rozwiązanie do potrzeb oraz możliwości budynku, a do tego zorientować się w dotacjach i dofinansowaniach na tego typu przedsięwzięcia.
Trafnym pomysłem jest także zainwestowanie w nowoczesny termostat, który pozwala na sterowanie temperaturą w domu i dopasowanie optymalnej temperatury do poszczególnych pomieszczeń i aktywności mieszkańców, co sprzyja oszczędnościom. Z kolei systemy typu smart home zapewniają komfort, integrację wielu urządzeń, ale i optymalizację zużycia mediów, powodując przy tym obniżenie kosztów.
Idea racjonalnego korzystania z energii powinna przyświecać nam w codziennych aktywnościach i stać się naturalnym podejściem. Co to oznacza w praktyce?
Chcesz oszczędzać energię, by obniżyć koszty życia i przyczynić się do ochrony środowiska? Zidentyfikuj te obszary w Twoim domu i codzienne nawyki, które wymagają zmiany. Następnie zastanów się, co konkretnie możesz zrobić i …działaj. Powodzenia!