W kontekście postępujących zmian klimatu, zanieczyszczeń powietrza, nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, ale i wzrostu cen, z jakimi się mierzymy, energooszczędność stała się jednym z priorytetów codziennego życia. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do zielonej transformacji. Jak przekuć tę ideę w praktykę, a dodatkowo cieszyć się z wymiernych efektów oszczędzania?
Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy z wagi i konsekwencji wykorzystania mediów w każdym pojedynczym mieszkaniu czy domu. Wydaje nam się, że nie ma to zbyt dużego znaczenia. Jednak wystarczy spojrzeć na tę kwestię z szerszej perspektywy. 1 GJ ciepła przekłada się na 5% przeciętnego rocznego zużycia ciepła w mieszkaniu. Wyprodukowanie takiej energii z węgla, oznacza aż 100 kg emisji szkodliwego dla zdrowia i środowiska dwutlenku węgla do atmosfery.
Dlatego istotna jest świadomość, że nasze codzienne działania mają znaczenie – mogą albo przyczynić się do zielonej transformacji, na jaką w ostatnich latach coraz mocniej kładzie się nacisk, albo też pogłębiać negatywne zjawiska, zachodzące w środowisku. To wspólna odpowiedzialność nas wszystkich. Jednak świadome zarządzanie energią to nie tylko kwestia ekologii. Korzyści takiego podejścia są wielowymiarowe, indywidualnie zyskujemy lepszy komfort mieszkania i niższe rachunki. Energooszczędność po prostu się opłaca – tym bardziej że nie wiąże się z wielkimi wyrzeczeniami, a raczej z wdrożeniem pewnych nawyków i mądrym wykorzystaniem nowych technologii.
Warto zacząć od przyjrzenia się swojej rutynie i poddania jej pewnej weryfikacji. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak mocno na rachunki za enerigię wpływają nasze codzienne, mogłoby się wydawać mało istotne zachowania. Tym, na co warto zwrócić uwagę są zwłaszcza:
W prooszczędnościowych zrachowaniach bardzo pomocne okazują się nowoczesne technologie. Są to m.in. zaawansowane systemy smart home, które pozwalają zdalnie, automatycznie zarządzać oświetleniem i sprzętami według preferencji, optymalizując zużycie energii w domu lub mieszkaniu. Niezwykle praktyczne są również innowacyjne systemy do monitorowania i optymalizowania zużycia energii w budynkach wielolokalowych. Jak działają?
System zarządzania mieszkaniem w czasie rzeczywistym automatycznie wyłącza nieużywane gniazda elektryczne, w momencie otwarcia okna wyłącza klimatyzację i ogrzewanie, a przy nadmiernym nasłonecznieniu opuszcza rolety. Umożliwia także automatyczną regulację systemu ogrzewania (utrzymywanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach) na podstawie obecności mieszkańców, a także pory dnia i roku.
Inteligentny system do optymalizowania ogrzewania w budynku dynamicznie reguluje ilość dostarczanego ciepła, tak aby utrzymać stały poziom temperatury. Informacje pozyskane z zainstalowanych w mieszkaniach czujników w połączeniu z precyzyjnymi danymi, dotyczącymi m.in. prognozy pogody, pozwalają efektywnie zarządzać ciepłem.
Z kolei nowoczesny system monitorowania pozwala śledzić zużycie mediów na poziomie całego budynku i poszczególnych mieszkań. Informacje zebrane z mieszkań i części wspólnych trafiają do systemu monitoringu danych. W aplikacji każdego dnia można kontrolować swoje zużycie, co sprzyja prooszczędnościowym zrachowaniom. Otrzymuje się również alerty o przekroczeniu zużycia czy porównania go do średniego zużycia w budynku.
Energooszczędność wymaga zaangażowania, uważności, świadomych działań i wykorzystania odpowiednich narzędzi. Gra jest jednak warta świeczki. Na szali znajduje się dobrobyt – ten nasz codzienny, ale i przyszłych pokoleń.